Kursschema

Vårens kurser startar vecka 5 och pågår tom vecka 20 (truppgymnastiken vecka 3-22) och höstens kurser startar vecka 35 och pågår tom vecka 49 (truppgymnastiken vecka 34-51). Kallelser skickas ut via mail till alla anmälda elever ca 1-2 veckor före kursstart.

Önskar du plats på våra kurser? Fyll i en anmälan.
OBS! Kurstider kan ändras! 

 
SHOWDANS

  • SHOW KNATTE födda 2015-2014: Söndagar kl 14.00-14.45, lärare Felicia Riseld, Ellinor Martinsson & Filippa Sjödahl.
  • SHOW MINI A födda 2013-2011: Tisdagar kl 17.00-18.00, lärare Ebba Bryntesson & Tindra Westfahl.
  • SHOW MINI B födda 2013-2011: Tisdagar kl 18.00-19.00, lärare Vendela Månsson & Cornelia Eriksson.
  • SHOW KIDS födda 2010-2008: Söndagar kl 17.25-18.45, lärare Tyra Fredriksson & Alma M-Hurtig.
  • SHOW TEENS födda 2007 & äldre: Söndagar kl 17.25-18.45, lärare Tyra Fredriksson & Alma M-Hurtig.
  • SHOW ENERGY vuxenkurs: Måndagar kl 18.10-19.30, lärare Eva Mevalin.

 
STREETDANCE

  • STREET MINI födda 2013-2011: Söndagar kl 14.45-16.05, lärare Felicia Riseld.
  • STREET KIDS födda 2010-2008: Söndagar kl 14.45-16.05, lärare Felicia Riseld.
  • STREET TEENS  födda 2007 & äldre: Måndagar kl 16.50-18.10, lärare Amanda Wester.

MUSIKAL
  • MUSIKAL MINI födda 2013-2011: Onsdagar kl 17.00-18.20, lärare Vendela Månsson & Izabella Elfving.
  • MUSIKAL KIDS A födda 2010 & äldre: Onsdagar kl 17.00-18.20, lärare Vendela Månsson & Izabella Elfving.

DANSLINJEN Steg 1,2 & 3
  • DANSLINJEN Steg 1 födda 2011 & äldre: Onsdagar kl 17.00-18.20 & Söndagar kl 18.45-20.05, lärare Ebba Bryntesson, Tindra Westfahl, Alma M Hurtig & Tyra Fredriksson. Kräver minst 2 terminers förkunskaper!
  • DANSLINJEN Steg 2 födda 2008 & äldre: Onsdagar kl 17.00-18.20 & Söndagar kl 18.45-20.05, lärare Ebba Bryntesson, Tindra Westfahl, Alma M Hurtig & Tyra Fredriksson. Kräver minst 4 terminers förkunskaper!
  • DANSLINJEN Steg 3 födda 2006 & äldre: Tisdagar kl 19.10-20.30 & Söndagar kl 16.05-17.25, lärare Linnea Hyltenfeldt. Intag via Audition!
  • DANSLINJEN Steg 4 födda 2003 & äldre: Måndagar kl 19.30-20.50 & Onsdagar kl 18.30-19.50, lärare Louise Elfving. Intag via Audition!

 
BARN- & UNGDOMSGYMNASTIK (FT = förberedande trupp)

  • GYMNASTIK PYTTE födda 2017-2015: Lördagar kl 10.15-11.00, lärare Ellinor Martinsson & Filippa Sjödahl.
  • GYMNASTIK KNATTE födda 2015-2014: Lördagar kl 11.15-12.15, lärare Ellinor Martinsson & Filippa Sjödahl.
  • GYMNASTIK MINI födda 2013-2011 (GK FT3): Lördagar kl 12.20-13.20, lärare Ellen Svärd, Ellinor Martinsson & Filippa Sjödahl.
  • GYMNASTIK KIDS födda 2010-2008 (GK FT2): Lördagar kl 13.30-14.50, lärare Ellen Svärd, Cecilia Tigerhielm & Emma Jönsson.
  • GYMNASTIK TEENS födda 2007 & äldre (GK FT1): Lördagar kl 13.30-14.50, lärare Ellen Svärd, Cecilia Tigerhielm & Emma Jönsson.
  • SENIORGYMPA 55+: Tisdagar kl 11.00-12.00 & fredagar kl 11.00-12.00, lärare Barbro Olofsson.

 
PARKOUR & TRIX

  • PARKOUR KNATTE födda 2015-2014: Söndagar kl 13.00-14.00, lärare Emmi Laprasit, Tyra Svärd & Tilda Ekelund.
  • PARKOUR MINI A födda 2013-2011: Söndagar kl 13.00-14.00, lärare Emmi Laprasit, Tyra Svärd & Tilda Ekelund.
  • PARKOUR KIDS födda 2010-2008: Söndagar kl 14.10-15.30, lärare Emmi Laprasit, Tyra Svärd & Tilda Ekelund.
  • PARKOUR TEENS födda 2007 & äldre: Söndagar kl 14.10-15.30, lärare Emmi Laprasit, Tyra Svärd & Tilda Ekelund.

 
TRUPPGYMNASTIK (TT=tävlingstrupp):

  • GK TT4 födda 2012-2007: Onsdagar kl 17.00-19.30 (Roden) & Söndagar kl 10.00-11.45 (Skeppet), lärare Emmi Laprasit, Ellen Svärd, Tyra Svärd, Tilda Ekelund & Cecilia Tigerhielm.
  • GK TT3 födda 2010-2007: Onsdagar kl 17.00-19.30 (Roden), Torsdagar kl 17.00-19.00 (Roden) & Söndagar kl 11.50-13.50 (Skeppet), lärare Ebba Svensson, Wilma Klaar, Cassandra Carlsson, Mia Jones, Izabella Elfving & Emmi Laprasit.
  • GK TT2: födda 2006 & äldre: Tisdagar kl 17.00-19.30 (Roden), Torsdagar kl 16.45-18.30 (Skeppet) & Söndagar kl 15.30-17.30 (Roden), lärare Casandra Carlsson, Izabella Elfving, Tyra Blomqvist, Mia Jones, Oliver Elfving & Eva Mevalin.
  • GK TT1: födda 2006 & äldre: Måndagar kl 17.00-19.30 (Roden), Tisdagar kl 17.00-20.20 (Roden) & Torsdagar kl 18.00-20.15 (Skeppet), lärare Eva Mevalin, Tyra Blomqvist, Mia Jones & Oliver Elfving.

 
BRA-ATT-VETA!
Våra Gymnastikkurser (barn-o ungdomsgymnastik, parkour och trupp) bedrivs i föreningen GymnastikKompaniet IF i samarbete med Mevalin AB.

Varmt välkommen till en fartfylld och lärorik termin hos oss på Mevalin, Roslagens största skola för Gymnastik & Dans.