Kursschema

Vårens kurser startar vecka 5 och pågår tom vecka 19 (truppgymnastiken vecka 3-22) och höstens kurser startar vecka 35 och pågår tom vecka 49 (truppgymnastiken vecka 34-51). Kallelser skickas ut via mail till alla anmälda elever ca 1-2 veckor före kursstart.

Önskar du plats på våra kurser? Fyll i en anmälan.
OBS! Kurstider kan ändras! 

 
SHOWDANS

  • SHOW KNATTE födda 2016-2015: Söndagar kl 11.00-11.45, lärare Filippa Sjödahl & Victoria Westerlund.
  • SHOW MINI A födda 2014-2012: Tisdagar kl 17.00-18.00, lärare Vendela Månsson & Cornelia Ericsson.
  • SHOW MINI B födda 2014-2012: Tisdagar kl 18.00-19.00, lärare Vendela Månsson & Cornelia Eriksson.
  • SHOW KIDS födda 2011-2009: Söndagar kl 12.15-13.35, lärare Victoria Westlund & Signe Blum.
  • SHOW TEENS födda 2008 & äldre: Söndagar kl 12.15-13.35, lärare Victoria Westlund & Signe Blum.
  • SHOW ENERGY vuxenkurs: Måndagar kl 18.10-19.30, lärare Eva Mevalin.

 
STREETDANCE

  • STREET MINI födda 2014-2012: Söndagar kl 13.45-14.45, lärare Myrna Avellan, Signe Blum & Moa Byström.
  • STREET KIDS födda 2011-2009: Söndagar kl 13.45-14.45, lärare Myrna Avellan, Signe Blum & Moa Byström.
  • STREET TEENS  födda 2008 & äldre: Söndagar kl 15.00-16.20, lärare Myrna Avellan & Moa Byström.

MUSIKAL
  • MUSIKAL MINI födda 2014-2012: Onsdagar kl 16.45-18.05, lärare Vendela Månsson.
  • MUSIKAL KIDS  födda 2011 & äldre: Onsdagar kl 16.45-18.05, lärare Vendela Månsson.

DANSLINJEN Steg 1,2, 3 & 4
  • DANSLINJEN Steg 1 födda 2012 & äldre: Tisdagar kl 19.00-20.20 & Torsdagar kl 17.30-18.50, lärare  Alma M Hurtig, Tyra Fredriksson, Vendela Månsson & Cornelia Ericsson.  Kräver minst 2 terminers förkunskaper!
  • DANSLINJEN Steg 2 födda 2008 & äldre: Onsdagar kl 16.45-18.05 & Torsdagar kl 19.00-20.20, lärare Ebba Bryntesson, Alma M Hurtig & Tyra Fredriksson. Kräver minst 4 terminers förkunskaper!
  • DANSLINJEN Steg 3 födda 2006 & äldre: Måndagar kl 19.30-20.50 & Onsdagar kl 19.25-20.45, lärare Louise Elfving. Intag via Audition!
  • DANSLINJEN Steg 4 födda 2003 & äldre: Måndagar kl 19.30-20.50 & Onsdagar kl 18.05-19.25, lärare Louise Elfving. Intag via Audition!

 
BARN- & UNGDOMSGYMNASTIK (FT = förberedande trupp)

  • GYMNASTIK PYTTE födda 2018-2016: Söndagar kl 10.00-10.45, lärare Filippa Sjödahl & Victoria Westlund.
  • GYMNASTIK KNATTE födda 2016-2015: Söndagar kl 13.30-14.30, lärare  Filippa Sjödahl & Fia Jansson.
  • GYMNASTIK MINI födda 2014-2012 (GK FT3): Söndagar kl 12.20-13.20, lärare Filippa Sjödahl, Fia Jansson & Thea Boman.
  • GYMNASTIK KIDS födda 2011-2009 (GK FT2): Söndagar kl 14.40-16.00, lärare Ellen Svärd, Cecilia Tigerhielm & Emma Jönsson.
  • GYMNASTIK TEENS födda 2008 & äldre (GK FT1): Söndagar kl 14.40-16.00, lärare Ellen Svärd, Cecilia Tigerhielm & Emma Jönsson.
  • SENIORGYMPA 55+: Tisdagar kl 11.00-12.00 & fredagar kl 11.00-12.00, lärare Barbro Olofsson. 


PARKOUR & TRIX

  • PARKOUR KNATTE födda 2016-2015: Söndagar kl 13.30-14.30, lärare Emmi Laprasit, Tilda Ekelund & Thea Boman.
  • PARKOUR MINI födda 2014-2012: Söndagar kl 12.20-13.20, lärare Emmi Laprasit, Tilda Ekelund & Thea Boman.
  • PARKOUR KIDS födda 2011-2009: Söndagar kl 14.40-16.00, lärare Emmi Laprasit & Tilda Ekelund.
  • PARKOUR TEENS födda 2008 & äldre: Söndagar kl 14.40-16.00, lärare Emmi Laprasit & Tilda Ekelund.

 
TRUPPGYMNASTIK (TT=tävlingstrupp):

  • GK TT4 födda 2014-2011: Tisdagar kl 17.00-19.00 & Söndagar kl 16.00-18.00, lärare Emmi Laprasit, Ellen Svärd, Tyra Svärd, Tilda Ekelund & Cecilia Tigerhielm.
  • GK TT3 födda 2010-2007: Tisdagar kl 17.00-19.30, Torsdagar kl 17.00-19.30 & Söndagar kl 16.00-18.00, lärare Wilma Klaar, Casandra Carlsson, Emmi Laprasit & Eva Mevalin.
  • GK TT2: födda 2006 & äldre: Tisdagar kl 18.00-20.30, Torsdagar kl 18.00-20.30 & Söndagar kl 18.00-20.30, lärare Casandra Carlsson, Izabella Elfving, Tyra Blomqvist & Eva Mevalin.
  • GK TT1: födda 2006 & äldre: Tisdagar kl 18.00-20.30 & Torsdagar kl 18.00-20.30 & Söndagar kl 18.00-20.30, lärare Eva Mevalin, Tyra Blomqvist, Casandra Carlsson & Izabella Elfving.

 
LOKALER

  • Dans- och Musikalkurser samt Gymnastik Pytte bedrivs i våra egna lokaler på Skeppet, Hantverkaregatan 14, Norrtälje.
  • Gymnastik-, Parkour- & Truppgymnastik bedrivs i Sporthallen och Nya Grophallen på Campus, Kaserngatan (ligger direkt efter vaktingången på Campusområdet, stor röd byggnad).



BRA-ATT-VETA!
Våra Gymnastikkurser (barn-o ungdomsgymnastik, parkour och trupp) bedrivs i föreningen GymnastikKompaniet IF i samarbete med Mevalin AB.

Varmt välkommen till en fartfylld och lärorik termin hos oss på Mevalin, Roslagens största skola för Gymnastik & Dans.